Author: p***r
Date:
Review: Useful product with high quality
Color: Multicolor
Size: one-size
Price: CA$12.49
Original Price: CA$13.99
Say BUH-BYE to unwanted shine and HELLO to a soft, smooth, and lightweight full-coverage finish! Our oil-control soft-focus powder foundation features a talc-free formulation, enriched with natural shea butter and jojoba seed oil, that removes shine while making your skin appear silky smooth!
| Ingredients | Vegan, Fragrance-Free, Gluten-Free |
| Color | Multicolor |
| Finish | Matte |
| Texture | Pressed Powder |
| Length | 11 cm |
| Net Weight | 11 g |
| Width | 11 cm |
| SKU | sb25041801877055718 |
Brand Name: SHEGLAM
Brand Page: https://m.shein.com/ca/Brands/SHEGLAM-sc-01429018.html
About: Premium, Innovative, Affordable & 100% CRUELTY FREE. SHEGLAM provides high-quality cosmetics at fair prices by only partnering with the best&world-class manufacturers. We believe GLAM isn't just for a select few. Beauty isn't a gift, it's a RIGHT!
Quality: 6471509 people said the quality is very good!
Author: p***r
Date:
Review: Useful product with high quality
Color: Multicolor
Size: one-size
Author: s***m
Date:
Review: Color matching: I like it, no problem, it's beautiful
Color: Multicolor
Size: one-size
Author: s***m
Date:
Review: Color matching: It was beautiful, good quality, I liked it
Color: Multicolor
Size: one-size
Author: k***1
Date:
Review: Color matching: nice color for my skin tone Hydrating & oil control: not drying but good oil control Lasting power: lasts all day Make-up effect: light feeling. covers flaws well Concealer effect: good concealing
Color: Multicolor
Size: one-size
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.