Price: $55.30
Android 11 / 7-inch tablet / 3 GB RAM 32 GB ROM (expandable to 128 GB) / Type-C interface / TF card slot / 2 MP front camera + 2 MP rear camera / 3500 mAh battery / Quad-core processor / 2.4 GHz Wi-Fi / Bluetooth 4.2 / Audio playback: Supports MP3, WMA, APE, FLAC, AAC, OGG, AC3, WAV and other audio formats / Video playback: Supports H.264, H.263, MPEG4 ASP, MPEG4, MPEG1, MPEG2, ON2 VP6, Sorenson, WMV, RealVideo, DivX/Xvid/VC-1 and other video formats (up to 1080p) / Image search: Supports JPG, BMP, GIF, PNG and other image formats, supports image zoom, slideshow, etc. / E-book (FBReader): Supported fb2, html, pdf, epub, fb2, txt and other formats
| Material | ABS |
| Batteries Included | Yes |
| Features | Supports USB OTG |
| Color | Black |
| Screen Size Range | 7" & Under |
| Screen Size | 7.0" |
| Screen Resolution | 1024 x 600 |
| CPU Brand | Allwinner |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi |
| Operating System | Android |
| Cell Capacity | under 4000mAh |
| Power Supply | Battery Powered(Rechargeable Battery) |
| Battery Type | UN 3481 |
| SKU | se251227104126357020243 |